prosel_promosyon_kurulus
promosyon_galeri
+90 212 270 47 07
+90
Duyuru
PROMOSYONUN REKLAM SEKTÖRÜNDEKİ YERİ VE ETKİSİ

PROMOSYONUN REKLAM SEKTÖRÜNDEKİ YERİ VE ETKİSİ

Geldiğimiz gün itibari ile reklam sektörü, son derece ileri seviye ve gelişmiş teknolojilerin kullanılması ile tüketicilere ulaşmaktadır. Ekonomik sistemlerin hızla gelişmesi ile birlikte, sektörlerin büyüme göstermesi, sektörlerde yer alan firmaların giderek çoğalması, büyüme sonucunda üretilen mal ve hizmetlerin çeşitlenmesi, reklâm sektörünün işini güçleştirmektedir. Önceden ürün ve hizmet özelliklerinin sunulmasıyla görevini yerine getirebilen reklam, geldiğimiz gün itibari ile farklı ve daha yeni mecralara gereksinim duyar bir hale gelmiştir. Bugünün şartlarında reklam, tüketicilere ulaşabilmesi için her biri birbirinden çok farklı mecralar kullanmaktadır. İletişim araçları, yani sinema, televizyon, radyo vb. gibi araçlara reklamlar hazırlanarak tüketiciye ulaşmaya, ürünlerin tanıtılmasına çalışılmaktadır. Bu şekilde, tüketicilerin sahip olduğu tüm duyularına hitap edilerek, etkili bir reklam yapılmaktadır. Gazete ve dergilere görseli ve algısalı yüksek reklam tasarımlar hazırlanarak ve yayınlanmasını sağlayarak, hedef kitleye ve tüketicilere reklamın en verimli şekilde ulaşması amaçlanır.

Açık hava reklamlarından olan,araç ve bina giydirme,şehrin tüm merkezlerinde ve bir çok caddelerinde uygulanabilen bilboardlar,silindir kule,megalight,reklam levhaları ile durak tasarımları,duvar reklamları ve fuar standları yoğunlukla kullanılmaktadır.Adı geçen mecralar dışında,belirli organizasyonlara sponsorluk yaparak da,tanıtımını yapmakta olan reklamın,etkili mecralarından biri de promosyondur.Bu durumda,reklam veren firmalara kalıcı reklam biçimlerini önlerine sunarak onları istedikleri ve belirledikleri hedeflerine ulaştırmayı amaçlamaktır.Promosyon reklamları,firmaların en önemli amacına hizmet etmektedir.Bu amaçta marka bilinirliğini arttırmak ve markayı duyurmaktır.Bu şekilde reklam veren firmalar,ürünlerini ve hizmetlerini tanıtan reklamların tasarlanmasını sağlarken,diğer yandan bu amaç doğrultusunda belli bir yatırım yapmaktadır.

Firmaların bu amaçlarını gerçekleştirmek doğrultusunda, reklam sektörü onlara, promosyon alanında farklı,yaratıcı ve yenilikçi ürünlerin üretilmesini sağlamakta ve onları tüketici tarafından kullanılmasını sağlamaktadır.Tüketicilerin günlük yaşamlarında en sık kullandıkları ve ihtiyaç duydukları,maliyeti düşük,ürünlerin üretilmesini sağlayarak,bu ürünler üzerinde reklam tasarımları yapmakta ve uygulanması için çaba göstermektedir.Bu süreç sonrasında ürünleri eşantiyon adı ile ya da ücretsiz olarak tüketicilere ulaştırmaktadır.

Bu noktada, bugüne kadar kullanılmış ve kullanılmakta olan promosyon ürünleri özendirme amaçlı ya da marka bilinirliğini arttırmak için kullanılmışlardır.Bu ürünler; duvar ve masa takvimleri,masa takımları,çakmaklar,ajandalar, küp bloknot , anahtarlıklar,kalemler,defterler vb. ürünler farklı tasarım şekilleriyle kullanılmıştır.Bu şekilde ayrıca,tişört baskıları,şapkalarda yapılarak bunlarda aynı amaç için kullanılmıştır.Bu alanda faaliyette bulunan firmalar,ürünlerin hazırlanarak basılmasını sağlamaktadır.Reklam ajansları ise bu ürünler üzerine en uygun şekil,biçim ve iç tasarımlarını hazırlayarak,ilgili firmanın tasarımlarını,ürünler üzerine uygulamalarını sağlamaktadır.

Promosyonel reklam,hem uzun ömürlüdür hem de kişiden kişiye geçebilir.Böylece promosyonel reklam veren firma bu çalışmayı yılda bir kez bile yaptığı taktirde,bir yıl boyunca hatta daha uzun bir süre reklamını yapmış olur.Diğer reklam mecraları ise bu kadar uzun süreli kullanılamamaktadır.Televizyon reklam maliyetinin zaten çok yüksek tutarlarda olduğu bilinmektedir.Reklam filmleri saniyelerle ölçülmekte ve gösterim günleri hesaplanmaktadır.Firmalar televizyon reklamlarını yılda ancak birkaç kez ve belirli zamanlarda,bilinirliğini güncel tutmak adına yapmaktadır.Bu işlem her defasında yeniden yaptırılmakta ve hazırlanmasından yayın aşamasına kadar çok yüksek maliyetler ortaya çıkmaktadır.Fakat promosyonda ise hem daha düşük maliyet söz konusu hem de çok daha geniş kitlelere hizmet edilebilmektedir.Hem faydalı ve kullanılabilir promosyon ürünleri ile bir çok kişinin firma ismini ya da tasarımını göz önünde bulundurması kaçınılmazdır.

Üretilen promosyon ürünlerinin içerdiği tasarım insanların dikkatini çekmesinde büyük role sahiptir. Promosyon ürününün sahip olduğu tasarım eğer ki çarpıcı,farklı ve yenilikçi bir tasarım içeriyorsa,zaten tüketicinin dikkatini çekerek markanın yayılmasına çok büyük katkıda bulunur.Tabi burada firma ismini öne taşıyan diğer bir hususta promosyon ürününün kullanım ömrüdür.Kullanım ömrü uzun olan bir ürünün reklam süresi de aynı şekilde uzun olur.Bunlara örnek olarak ajanda,küp notluklar takvimler gösterilebilir.Ayrıca şapka tişört gibi ürünlerde sürekli kullanımının yanı sıra halk arasında ve göz önünde bulunması sebebiyle promosyon ürünleri arasında yüksek tercih edilen ürünlerdir.

küp bloknotpromosyon firmaları

FIRSAT ÜRÜNLERİ
Fırsat Köşesi
Fırat Ürünü Bulunamadı.
Fırsatlardan Haberdar Ol!
Adınız-Soyadınız
E-Posta Adresiniz
DMCA.com Protection Status